Фахова підготовка вчителів біології є одним з пріоритетних напрямів освітньої діяльності біолого-екологічного факультету. Впродовж декількох десятирічь для Придніпровського регіону підготовлено цілу плеяду талановитих вчителів біології, а в останні п’ять років – вчителів біології та здоров’я людини. Викладачі кафедри фізіології та інтродукції рослин, що є випусковою за ОПП «Середня освіта (Біологія та здоров’я людини)», активно співпрацюють із стейкхолдерами – закладами загальної середньої освіти міста та області, фаховими педагогічними коледжами, закладами вищої освіти за профілем.

Високу ефективність показала співпраця з учителями середніх загальноосвітніх закладів та з науково-педагогічними працівниками  Дніпровської академії неперервної освіти в рамках щорічного проведення ІІІ (обласного) етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад із базових навчальних предметів (біологія), II (обласного) етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України, Турніру юних біологів (Дніпропетровський обласний медичний ліцей-інтернат, в Дніпро) та інших заходів.

У 2022 році така співпраця продовжилася роботою в журі І (обласного) туру Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2022» в номінації «Біологія». Фахове журі конкурсу складалося з восьми досвідчених педагогів – провідних вчителів біології, методистів середніх навчальних закладів та представників вищих навчальних закладів м. Дніпро. Так, від Дніпровської академії неперервної освіти у складі журі була випускниця БЕФ, доцент кафедри математичної, природничої та технологічної освіти Чаус Ганна Григорівна. Головою фахового журі була докторка біологічних наук, професорка Ірина Олексіївна Зайцева, заступником голови кандидатка біологічних наук, доцентка Тетяна Вікторівна Легостаєва, членом журі – кандидатка біологічних наук, доцентка Тетяна Іванівна Юсипіва, які є викладачами кафедри фізіології та інтродукції рослин Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара.

Проведенню конкурсу передувала кропітка робота членів журі: розробка завдань для всіх конкурсних випробувань, складання тесту, визначення критеріїв оцінювання кожного випробування, підготовка обладнання і необхідних для випробувань матеріалів. I етап обласного туру конкурсу відбувся з 18.01.2022 р. по 21.01.2022 р. у дистанційному форматі. Серед 51 конкурсантів, які змагалися у двох конкурсних випробуваннях – «Тестування» та «Фрагмент дистанційного уроку», журі обрало 15 учителів, які провели найкращі уроки, продемонстрували високий рівень знань з методики викладання біології, навички роботи з цифровими інструментами та довели, що вони гідні продовжити боротьбу на II етапі конкурсу.

Фото 1. Робота журі на дистанційному етапі обласного туру конкурсу

Під час ІІ етапу, проведеного оффлайн на базі Дніпровської академії неперервної освіти (01.02–04.02.2022 р.), конкурсанти продемонстрували свої фахові компетентності у конкурсних випробуваннях «Майстер-клас» і «Методичний практикум». Серед 15 учасниць для участі у ІІІ, фінальному етапі конкурсу журі обрало 5 найкращих. І, як з’ясувалося, чотири учасниці фінального етапу отримали кваліфікацію вчителя саме у ДНУ, у тому числі й переможниця обласного туру – майбутній лауреат ІІ туру Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2022»!

Фото 2. Оцінювання журі конкурсантів на II етапі обласного туру

Фото 3. Робота конкурсантки Усенко І.В. у номінації «Майстер-клас» на II етапі обласного туру

 

 

ІІІ етап обласного туру конкурсу відбувся з 16.02.2022 р. по 18.02.2022 р. на базі КЗО «Дніпропетровський обласний медичний ліцей-інтернат» м. Дніпро. Вчительки біології змагалися у двох конкурсних випробуваннях – «Урок» і «Практична робота». Боротьба була настільки напруженою, що навіть члени журі з нетерпінням чекали підсумкових балів і до останнього не знали, хто ж буде переможницею – Ольга Юріївна Тихтило чи Ольга Володимирівна Рогожнікова, оскільки за проведення уроку більше балів отримала перша конкурсантка, а за практичну роботу – друга. За результатами обох випробувань 1-ше місце посіла Рогожнікова О.В., вчителька хімії і біології КЗО «НВК № 148 «Спеціалізована школа-дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) «Планета Щастя» ДМР.

Фото 4. Журі, оргкомітет і фіналісти обласного туру конкурсу

У листопаді 2022 р. Ольга Володимирівна Рогожнікова продовжила боротьбу у ІІ турі Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2022» в номінації «Біологія», де представляла Дніпропетровщину. Вона гідно виступила на відбірковому етапі ІІ туру, пройшовши у фінал. На фінальному етапі конкурсанти змагалися у конкурсних випробуваннях «Практична робота» і «Урок». У підготовці до виступу нашій конкурсантці допомагали викладачі кафедри фізіології та інтродукції рослин: Зайцева Ірина Олексіївна детально обговорила варіанти можливих тем практичних робіт і тонкощі їх проведення, дала цінні поради щодо «родзинок» для кожної роботи, Тетяна Іванівна Юсипіва надала консультацію щодо уточнення сучасної біологічної термінології з молекулярної генетики, адже на конкурсне випробування «Урок» Ольга Володимирівна отримала за цією темою.

Професійна майстерність, глибокі знання предметної області, досконале володіння цифровими й інформаційно-комунікаційними технологіями, які продемонструвала Ольга Володимирівна Рогожнікова, забезпечили їй призове 2-ге місце у фіналі Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2022».

 

Фото 5. Рогожнікова О.В. на конкурсному випробуванні «Урок» у фіналі конкурсу

Сподіваємося на подальшу плідну співпрацю і з учителями – членами журі, і з учасницями конкурсу, вже як зі стейкхолдерами для удосконалення Освітньо-професійної програми «Середня освіта (Біологія та здоров’я людини)».

Доцентка кафедри фізіології та інтродукції рослин
Тетяна Юсипіва