13.11.2021 року відбувся фінальний етап XІХ Всеукраїнського турніру юних
біологів. Турнір проходив на базі Комунального закладу освіти «Наукового медичного ліцею «Дніпро» Дніпропетровської обласної ради за підтримкм Дніпропетровського обласного інституту післядипломної освіти та Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара.. У фінал вишли 3 команди: “Інсайт” Петропавлівського ліцею № 2, “БЕМС” Гімназії № 1 м.Новомосковськ та “Драйвові апельсини” Наукового медичного ліцею “Дніпро”.
Кожна команда спробувала себе у ролі доповідача, рецензента та опонента.
Учнідавали відповіда на складні біологічні питання:
1. «Біолюмінесценція – живе світло»

Здатність живих організмів світитися заснована на хімічних процесах, при яких звільнена енергія виділяється у формі світла. Це цікаве біологічне явище – біолюмінесценція – світіння живих організмів.Здатність випромінювати світло властива величезній кількості живих організмів як рослинного так і тваринного світу. Організми, що світяться є у кожній систематичній групі корінних жителів моря. Поміркуйте, для чого живим організмам потрібна біолюмінесценція. Яке біохімічне пояснення процесу світіння живих організмів? Наведіть приклади біолюмінесценції в живій природі.

2. «Біоплівки. Соціальна поведінка бактерій»

Жоден організм не може жити уособлено. Це стосується навіть найпримітивніших істот. За останніми досягненнями мікробіології, уявлення про бактерій як про одноклітинні поодинокі організми суттєво змінилися. На зламі XX і XXI ст. було встановлено, що найбільш природною формою існування мікроорганізмів є біоплівка – своєрідне колоніальне утворення. Усередині біоплівки мікроорганізми проявляють різні форми соціальної поведінки: здатність до спілкування, формування багатоклітинного колективу, структура якого нагадує співтовариства вищих тварин. Деякі властивості біоплівок навіть дозволяють порівнювати взаємини мікроорганізмів усередині неї з людським соціумом. Як утворюються біоплівки? Чому біоплівки утворюються тільки в природному середовищі, а не в штучній культурі, наприклад на чашках Петрі? Чому біоплівки, утворені бактеріями, такі небезпечні для здоров’я людини?

3. «Dimicandum»

За останні 20 років світ сколихнули спалахи низки нових варіантів небезпечних вірусних та бактеріальних захворювань. І стільки ж років в мережі не вщухає дискусія з приводу штучного походження їхніх збудників. Як можна однозначно довести синтетичне або, навпаки, природне походження патогенного агенту? Запропонуйте протокол перевірки походження збудника інфекційного захворювання (приклад оберіть довільно).

Переможцем визнано команду “Драйвові апельсини” ( Науковий медичний ліцей “Дніпро”).

Відмітимо, що всі команди достойно виступили і показали високу ерудицію.